• Twoja lista
    Lista porównywania jest pusta
MONTAŻ I SERWIS FILTRÓW - WARSZAWA, ŁÓDŹ ORAZ CAŁA POLSKA (+48) 730 061 746

Poniedziałek-Piątek
09:00-17:00

Skutki uboczne chlorowania wody

Chlorowanie wody jest tanim, standardowym oraz skutecznym sposobem na jej dezynfekcje. Celem tych działań jest zniszczenie wirusów i bakterii znajdujących się w wodzie. Jest ważnym etapem w procesie uzdatniania wody dlatego też nie można zrezygnować z tego kroku, lecz trzeba być świadomym zagrożeń jakie wiążą się z obecnością chloru w wodzie oraz wiedzieć, jak możemy sobie z nimi radzić.

Czym jest chlor oraz dlaczego go stosujemy?
Chlor jest substancją która zapobiega pojawianiu się chorób zakaźnych i epidemii, mających swoje źródło w wodzie zanieczyszczonej biologicznie. Jeżeli się temu dobrze przyjrzeć, dowiemy się że ten sam chlor, odpowiedzialny jest za większość szkód wyrządzonych w naszym ludzkim organizmie. Kontakt tego pierwiastka ze skórą prowadzi do jej podrażnienia, nadmiernej suchości i pękania, a także do zmniejszenia odporności na zakażenia grzybami i drożdżami. Pierwiastek ten, przyjmowany doustnie, ma jeszcze inne skutki, takie jak zmiany nowotworowe – szczególnie pęcherza moczowego oraz jelit (związane to jest z zaleganiem chloru wraz z produktami metabolizmu).

W jaki sposób spożywanie chloru w wodzie zagraża naszemu zdrowiu?
W wyniku procesu chlorowania, tworzone są produkty uboczne – szkodliwe dla człowieka związki chloropochodne. Ich najważniejsze grupy to: trihalometany, kwasy haloorganiczne, chloropikryna, haloacetonitryle, chlorofenole i chlorocyjan. Najgroźniejsze z nich są trihalometany, takie jak chloroform i bromoform, oraz bromiany i bromodichlorometan, które wykazują silne działanie rakotwórcze.
W szczególności dotyczy ono nowotworów pęcherza moczowego, prostnicy, wątroby i nerek. Chlor w połączeniu z fenolem może wywołać białaczkę oraz guzy chłoniakowe. Chloroform z kolei może wywołać halucynacje, wpływając na centralny układ nerwowy. Powoduje również zaburzenia widzenia, oszołomienie, odurzenie, zawroty głowy, nerwobóle, utratę sił, nadmierne pobudzenie i ból żołądka. Dereguluje przemianę materii oraz prowadzi do zwyrodnienia wątroby, tarczycy i nerek. Innymi skutkami działania chloroformu są kłopoty z akcją serca, oraz choroby skóry – egzema i zapalenia.

Podsumowanie
Woda w sieci wodociągowej oczyszczana jest z drobnoustrojów za pomocą chloru, co zapobiega chorobom zakaźnym. Jednocześnie zaś chlor i jego pochodne mogą być bardzo szkodliwe, dlatego należy pozbyć się ich za pomocą naturalnym domowych filtrów, dobranych pod posiadaną obecnie wodę.

Zaloguj się aby dodać komentarz
captcha
Twój komentarz zostanie opublikowany po moderacji administratora
Filtr
Znalezione 5 
Potwierdzić
Aby dodać element do listy życzeń, należy