• Twoja lista
  Lista porównywania jest pusta
MONTAŻ I SERWIS FILTRÓW - WARSZAWA, ŁÓDŹ ORAZ CAŁA POLSKA (+48) 730 061 746

Poniedziałek-Piątek
09:00-17:00

Koszty domowej stacji uzdatniania wody

Aby oszacować koszty domowej stacji uzdatniania wody, konieczne jest przede wszystkim określenie, w jakie elementy ma zostać wyposażone urządzenie. To z kolei wymaga analizy zawartości cieczy celem ustalenia, jakie parametry wymagają zmiany. Ich dostosowanie do progów określonych przez Ministra Zdrowia dla wody pitnej to podstawa. Nowoczesne domowe uzdatniacze wody mogą jednak spełniać dodatkowe funkcje, pozwalając również na zmiękczanie, alkalizację czy domowa stacja uzdatniania wodymineralizację. Dodanie dodatkowych elementów umożliwia stuprocentowe dostosowanie parametrów wody do potrzeb i preferencji domowników. To rozbudowanie i ilość funkcji wpływają w głównej mierze na cenę takiego urządzenia. Domowa stacja uzdatniania wody to najprostszy sposób na kontrolę zawartości wapnia i magnezu, cząstek mechanicznych i chemicznych, zazwyczaj niedostrzegalnych ze względu na mikroskopijny rozmiar, a także innych niepożądanych elementów, jak bakterie i wirusy.


Przed zakupem określonego urządzenia do uzdatniania wody powinno się poznać jej właściwości fizyko-chemiczne i bakteriologiczne. Jeśli woda pobierana jest z wodociągu, wtedy analizę może udostępnić terenowa stacja sanitarno-epidemiologiczna (sanepid) lub lokalna stacja uzdatniania. Natomiast jeśli woda jest ze studni, badania możną wykonać w stacji sanepidu, bądź w laboratorium prywatnym lub na wyższej uczelni. Na podstawie otrzymanych wyników firmy oferujące urządzenia do uzdatniania wody dobiorą odpowiedni rodzaj i parametry jednego lub kilku urządzeń. Poprawianie jakości wody może odbywać się na kilka sposobów. Każdy bez trudu wybierze technikę odpowiednią dla siebie. Ci, którzy cenią wyjątkową jakość, powinni postawić na całe stacje uzdatniania wody domowymi sposobami. Klienci o mniejszych wymaganiach zadowolą się pojedynczymi filtrami.

 

Filtry stosowane w domowych instalacjach:

 • filtry mechaniczne (wstępne) – mają za zadanie wstępnie oczyścić wodę z piasku, rdzy, mulu i osadów. Montuje się jej zazwyczaj na wejściu wody do budynku,

 • filtry węglowe – przeznaczone są do poprawy barwy, smaku i zapachu wody oraz usuwają chlor i związki chloropochodne, związki organiczne, pestycydy, fenole. Aby przedłużyć żywotność filtru z wkładem węglowym, powinien przed nim być założony filtr mechaniczny zatrzymujący większe zanieczyszczenia,

 • odzelaziaczo-odmanganiacze – usuwają żelazo, mangan, siarkowodór oraz dodatkowo zmniejszają zabarwienie i mętność wody. Aby proces przebiegał odpowiednio woda przed filtracją musi być napowietrzona, dlatego mają one wbudowana specjalna dysze. Filtry te montowane są za filtrami mechanicznymi, ale przed zmiękczaczami,

 • zmiękczacze – usuwają jony wapnia i magnezu (powodujące twardość wody) i zastępują je jonami sodu. Montuje się je po filtrze mechanicznym i odżelaziaczu,

 • systemy z odwróconą osmoza – zatrzymują ponad 90% zanieczyszczeń takich jak: azotyny, metale ciężkie, pierwiastki promieniotwórcze, bakterie, wirusy. Niestety usuwają również niezbędne dla zdrowia domieszki – związki magnezu, wapnia, potasu – dlatego oczyszczona wodę przepuszcza się przez mineralizator, w którym zostaje nasycona mikroelementami. Najczęściej montuje się je w szafce pod zlewozmywakiem,

 • sterylizatory – niszczą bakterie i wirusy poprzez emitowanie ze specjalnych lamp promieniowania ultrafioletowego (UV).

Z jakimi kosztami trzeba się liczyć przy instalacji systemów uzdatniania wody?

Koszty zawsze zależne są od wybranego sposobu poprawiania jakości. Rozbudowana domowa stacja uzdatniania wody ma oczywiście najwyższą cenę, ale w skuteczność i jakość warto zainwestować. Ogólna zasada jest taka: im jakość wody jest gorsza, tym konieczne są większe wymagania co do efektu jej oczyszczania i, co za tym idzie, wyższe koszty domowej stacji uzdatniania. Cena rośnie również przy nietypowo dużym zapotrzebowaniu na wodę.

Nie tylko zużycie determinuje cenę instalacji systemu uzdatniania wody. Inną istotną zmienną jest oczywiście jej zawartość, ale też osobiste preferencje. Jeśli stan cieczy wodociągowej jest relatywnie dobry, najczęściej głównym celem instalacji sprzętu jest zmiękczanie. Zmiana współczynnika twardości wody sprawia, że kamień osadza się na instalacjach w znacznie mniejszym natężeniu. Inwestycja w taki sprzęt w dłuższej perspektywie zmniejsza więc koszty funkcjonowania gospodarstwa domowego, ponieważ eliminuje konieczność napraw i wymiany urządzeń. Zmiękczacze wody różnią się ceną i budową, co szczegółowo objaśniamy poniżej. To jednak niejedyne możliwe opcje.

Dobry filtr umożliwia również manipulowanie nasyceniem mineralizacji, a także wpływa na zmianę pH. Dzięki temu urządzeniu z kranu będzie płynąć czysta woda o pożądanym przez Ciebie odczynie. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie, zdając sobie sprawę z korzyści zdrowotnych, jakie mogą płynąć ze spożywania cieczy alkalizujących. Warto wybrać taki dodatek, jeśli dążysz do wyrównania równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Montując w domu stację uzdatniania wody, możesz przyczynić się do poprawy stanu zdrowia i samopoczucia domowników. Warto również rozważyć jej instalację w przypadku lokalu usługowego. Dzięki dobrej jakości wodzie można oferować np. lepsze produkty spożywcze lub posiłki – takie stacje świetnie sprawdzą się w gastronomii.

Ograniczając się tylko do często niezbędnego odżelaziacza i odmanganiacza zapłacimy ok. 4000 zł wraz z montażem, a urządzenie będzie składało się z solidnych komponentów (ważny jest szczególnie system sterowania i oczywiście złoże filtracyjne).

Rozbudowując stacje lub ograniczając się do zmiękczacza, zapłacimy za niego około 3000 zł. Można wprawdzie kupić tańsze rozwiązania, ale te zupełnie tanie albo nadają się tylko do zasilania c.o. lub po jakiejkolwiek awarii nie będzie się opłacało ich naprawiać. Porównując ceny należy wziąć pod uwagę kilka elementów: czy jest to zmiękczacz kompaktowy czy z oddzielnym zbiornikiem na solankę, jaką objętość żywicy jonowymiennej zastosowano, w jaki system sterowania zmiękczacz wyposażono.

Filtr węglowy to koszt ok. 3000 zł – czym większe problemy z wodą, tym powinien być większy. Jeśli woda wymaga jedynie niewielkiej poprawy jakości można zastosować filtr narurowy, który w największej obudowie kosztuje ok. 350 zł za obudowę i od 100 do 200 zł za wkład, wymieniany w zależności od potrzeb (od 3 do 6 miesięcy).

Lampa bakteriobójcza UV dla domu jednorodzinnego to koszt ok. 1400 zł. Szczególnie godne uwagi są te produkcji polskiej, choćby z uwagi na bezproblemowe naprawy gwarancyjne i co najważniejsze dostępność i cenę promienników UV ok. 150 zł. Domowe uzdatnianie wody powinno stanowić dla nas priorytet – to kwestia zdrowia.

 

Ile kosztuje domowa stacja uzdatniania wody?

Ponizej przedstawiamy sposoby uzdatniania wody na podstawie 6 wlasnych przypadkow.

Zalozenie: Urzadzenia dla rodziny 4-osobowej.

 

Poniżej przedstawiamy sposoby uzdatniania wody na podstawie 6 własnych przypadków.

Założenie: Urządzenia dla rodziny 4-osobowej.

Przypadek 1

Diagnoza: przekroczona zawartość żelaza i w niewielkim stopniu manganu. Woda jest mętna i ma zmieniona barwę. Utlenialność jest niska wiec barwa i mętność pochodzą od żelaza. Nie zawiera bakterii.

Dobór urządzeń:

 • Filtr wstępny BB20” - z wkładem mechanicznym 5 mikron

 • Odżelaziacz Multifilters MF-100-AIR (instalacja perfekcyjnie oczyści wodę z żelaza, manganu ,siarkowodoru, obniży stężenie metali ciężkich)?

Łączny koszt: 4500-5000 zł
Koszt eksploatacji/rok: ok. 110 zł

Przypadek 2

Diagnoza: przekroczona zawartość żelaza i manganu. Woda jest mętna i ma zmieniona barwę. Podwyższony poziom utlenialności. Pod względem bakteriologicznym woda odpowiada wymaganiom sanitarnym.

Dobór urządzeń:

 • Filtr wstępny BB20” – z wkładem wymiennym 5 micron

 • Odżelaziacz Multifilters MF-100-AIR (instalacja perfekcyjnie oczyści wodę z żelaza, manganu ,siarkowodoru, obniży stężenie metali ciężkich)

 • Lampa UV (usuwa bakterie, wirusy, glony)?

Łączny koszt: ok. 6000–6500 zl
Koszt eksploatacji/rok: ok. 120 zl

Przypadek 3

Diagnoza: podwyższona zawartość manganu. Konieczność usunięcia bakterii coli. Woda twarda.

Dobór urządzeń:

 • Filtr wstępny BB20” – z wkładem wymiennym 5 micron

 • System wielofunkcyjny Multifilters MF-40-MULTI

 • Lampa UV

Łączny koszt: ok. 4000-5000 zł
Koszt eksploatacji/rok: 300 zł

Przypadek 4

Diagnoza: przekroczona dopuszczalna wartość przewodności i chlorków, zbyt niski odczyn.

Dobór urządzeń:

 • Filtr wstępny BB20” – z wkładem wymiennym 5 micron

 • Zmiękczacz Multifilters MF-30-RZ

Łączny koszt: ok. 3500 zł

Koszt eksploatacji/rok: 200 zł

Przypadek 5

Diagnoza: podwyższone stężenie chloru wolnego i przewodności. Woda ma nieprzyjemny zapach.

Dobór urządzeń:

 • Filtr wstępny BB20” – z wkładem wymiennym 5 micron

 • Filtr węglowy KDF BB20”

 • Zmiękczacz Slim Line 14

 • Lampa UV ?

Łączny koszt: od 6000 zł
Koszt eksploatacji/rok: 300 zl

Przypadek 6

Diagnoza: woda jest mętna, ma nieprzyjemny zapach i zmieniona barwę, podwyższone stężenie chloru wolnego.

Dobór urządzeń:

 • Filtr wstępny BB20” – z wkładem wymiennym 5 micron

 • Filtr węglowy KDF BB20”

 • Lampa UV ?

Łączny koszt: od 2500 zł
Koszt eksploatacji/rok: 200 zł

WYNIKI BADAN FIZYKOTECHNICZNYCH I BAKTERIOLOGICZNYCH

 

Oznaczenie  Jednostka  Dopuszczalna wartość   Przypadek 1  Przypadek 2 Przypadek 3  Przypadek 4  Przypadek 5  Przypadek 6 
 barwa  mg  Pt/l  15 19 24 11 4 7 17
 mętność  mg/l  1 2 2 1 1 0 2
 zapach      akcept akcept akcept akcept nie akcept. nie akcept.
 odczyn  pH  6.5-9.5  7.02 7.65 6.89 6.02 8.46 9.1
 przewodność  μS/cm w 20 °C  2500 465 687 1233 2508 2410 1350
 amoniak  mg/l  0.5 lub 1.5* 0.14 0.36 0.21 0.05 0.27 0.1
 azotany mg/l   50 14 23 47 21 17 36
 azotyny mg/l   0.5 0.09 0.02 0.42 0.23 0 0.25
 chlorki  mg/l   250 4.3 104 76 276 231 248
 chlor wodny  mg/l   0.1-0.3 0 0 0 0 0.46 0.36
 mangan  mg/l   0.05 0.067 0.073 0.124 0.023 0 0.04
twardość ogólna MgCaCO3/l 60-500 234 101 690 61 233 84
twardość niewęglanowa mval/l - - - - 3.15 - -
utlenialność mg O2/l 5 2.1 5.1 3.2 2.4 3.9 4.1
żelazo mg/l 0.2 1.54 1.24 0.1 0 0.2 0.05
bakterie grupy coli liczba bakterii w 100 ml próbki 0 0 0 1 0 0 0
ogólna liczba bakterii w 37 ° C po 24h liczba bakterii w 100 ml próbki 20 1 7 27 0 0 0
clostridia redukujące siarczany liczba bakterii w 100 ml próbki 0 0 0 2 0 0 0

 Powyżej przedstawione warianty mogą pomóc Ci we wstępnym oszacowaniu kosztów, jakie musisz ponieść, by zainstalować zmiękczacz. Jeśli żaden z wyżej wymienionych przypadków nie koresponduje ze stanem wody pochodzącej z Twojej kanalizacji, zapraszamy do kontaktu. Nasi eksperci wykonają profesjonalną ekspertyzę, określając, jaki system będzie potrzebny, a także podając przybliżone koszty eksploatacji. Oczywiście, jest to wyłącznie sugestia, która może Ci pomóc w podjęciu decyzji. Podstawowy zestaw możesz w każdej chwili doposażyć w celu poprawienia satysfakcji z czystości i składu wody. W przypadku zwiększonego przepływu, warto rozważyć zakup bardziej wydajnych zmiękczaczy. Masz wątpliwości, na jakie parametry zwrócić uwagę? Skonsultuj się z naszym ekspertem, który wykorzysta swoją wiedzę i wieloletnie doświadczenie, by doradzić Ci jak najlepiej.

Przydomowa stacja uzdatniania – pożegnaj twardą wodę i poznaj wszystkie korzyści

Odpowiednio zaprojektowane, dopasowane do potrzeb gospodarstwa domowego stacje uzdatniania wody, stanowią coraz częściej spotykane rozwiązanie. Użycie filtrów i zmiękczacza pozwala cieszyć się smakiem zdrowej i czystej H2O o dobrej jakości z domowej instalacji wodociągowej lub własnej studni. Jednocześnie, rozwiązanie to pomoże zredukować twardość kranówki. Znając już orientacyjne koszty tej i podobnych technologii, warto porozmawiać o korzyściach, płynących wraz z uzdatnioną wodą pitną wprost do Państwa domów przez stację filtrującą. Zmniejszenie twardości to wymierna zaleta związana z przedłużeniem żywotności urządzeń zasilanych wodą. Jej domowe zmiękczanie to również łatwiejsze sprzątanie i brak uciążliwych osadów z kamienia na armaturze. Z kolei nasycenie wody pitnej jonami sodu i profesjonalne uzdatnianie, eliminujące związki żelaza i manganu, pozytywnie wpłyną na jej smak i zapach, jednocześnie czyniąc ją znacznie zdrowszą. Przydomowa stacja uzdatniania wyposażona w odpowiednio dobrany zmiękczacz obniża ryzyko kosztownej awarii instalacji grzewczej, spowodowanej gromadzeniem się tzw. kamienia kotłowego w rurach, zaworach i na urządzeniach odpowiadających za przesył ciepła do domu. Zapraszamy do skontaktowania się z nami w celu ustalenia optymalnych parametrów systemu uzdatniania oraz zmiękczania. Dostępne w naszej ofercie zmiękczacze i filtry skutecznie zneutralizują twardą wodę w każdej instalacji, a ich cena jest naprawdę korzystna.

Zaloguj się aby dodać komentarz
captcha
Twój komentarz zostanie opublikowany po moderacji administratora
Filtr
Znalezione 5 
Potwierdzić
Aby dodać element do listy życzeń, należy