Dlaczego musimy oczyścić wodę z żelaza:
Żelazo i mangan to pierwiastki potrzebne ludzkiemu organizmowi- jednakże duża ich dawka może być dla nas bardzo niebezpieczna. Dlatego najzdrowiej pić wodę możliwie jak najmniej zmineralizowaną, a niezbędne pierwiastki przyjmować z pożywieniem. Poziom żelaza i manganuw naszej wodzie bardzo często przekracza dopuszczalne normy, stąd potrzeba instalowania systemów odżelaziających i odmanganiających.
Dlaczego normy są przekroczone?
Problem przekroczenia norm żelaza i manganu dotyczy zarówno właścicieli prywatnych studi, jak i osób korzystających z wody wodociągowej. Żelazo to bardzo częsty problem wód podziemnych dlatego tak ważne są badania wody w przypadku posiadania własnej studni. Jeśli chodzi o wodę wodociągową to jest ona oczyszczana przez zakłady, jednakże zły stan rur, ich rdzewienie powoduje podnoszenie się poziomu żelaza w naszej wodzie.
Jak rozpoznać przekroczone normy żelaza i manganu w wodzie?
Normy dla tych pierwiastków wynoszą do 0,2 mg żelaza oraz do 0,05 mg manganu na litr wody. Przekroczone limity możemy zaobserwować poprzez:
- zacieki w łazience na wylewkach, zlewach i innych urządzeniach sanitarnych,
- sygnały płynące z naszego organizmu: bóle żołądka, niestrawność,
- podrażnienia skóry, swędzenia, wysypki,
- próchnica i osad na zębach,
Jak uzdatnić wodę, aby była smaczna, a zawarte w niej żelazo nie przekraczało dopuszczalnych norm?
Polecanym przez nas łatwym i skutecznym sposobem na poradzenie sobie z problemem są stacje uzdatniania wody. Stacja odżelaziająca składa się w podstawowym zakresie ze zbiornika wykonanego antykorozyjnej stali i głowicy sterującej. W zbiorniku umieszczone jest złoże filtracyjne, które utlenia związki żelaza i manganu oraz wychwytuje wytrącone cząstki i zatrzymuje je. Wszystko usuwane jest w procesie płukania wstecznego. Oferowane przez nas stacje uzdatniania wody mają również możliwości zmiękczania wody.
Złoże oferowane przez większość producentów należy regenerować za pomocą dodatkowych substancji np. chloru, co jest nie tylko kłopotliwe i czasochłonne, ale również generuje kolejne koszty. NASZE ZŁOŻE BREGUS BREMIX TO WYJĄTKOWE ZŁOŻE, KTÓRE NIE WYMAGA ŻADNEJ DODATKOWEJ REGENERACJI!
Złoże Bregus® BreMix to kompozycja pięciu składników:
- piasku kwarcowego
- żywicy jonowymiennej
- adsorbent, dla usuwania związków organicznych
- adsorbent, dla usuwania żelaza i manganu
- mieszanka innych złóż filtracyjnych
Złoże filtracyjne układa się w wielowarstwowe pole filtracji, gdzie każda z warstw usuwa jedną (lub więcej) z różnych substancji zanieczyszczających, obecnych w wodzie studziennej.
Złoże Bregus® BreMix jest zawsze przygotowywane na zamówienie tak aby było idealnie dobrane pod kontem wyników badań jakie otrzymujemy od klientów.
Odżelazianie polega na długotrwałym procesie absorpcji żelaza łatwo rozpuszczalnego w wodzie w związki trudno rozpuszczalne, które zostaną zatrzymane przez złoże filtracyjne. Dzięki swoim właściwościom silnie utleniającym, złoże Bregus® BreMix pozwala na zatrzymanie w górnych warstwach złoża związków wodorotlenku żelazowego. Dzięki czemu znacznie ułatwiona zostaje filtracja.
Odmanganianie jest bardziej złożonym procesem. Złoże Bregus® BreMix pozwala podnieść stopień utleniania manganu i wydzielenie go z wody w postaci nierozpuszczalnego dwutlenku manganu. Proces ten zachodzi w głębszych warstwach złoża.